A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Chorvatsko - Hvar - Průvodce

Léto na dalmatském ostrově Hvar je prosluněné a provoněné. Slunečných dnů je tam prý více než na francouzském azurovém pobřeží a když koncem června rozkvete na kamenitých stráních levandule, je její vůně cítit všude.

Hvar je právem považován za nejslunečnější ostrov Dalmácie. Skutečně na tomto ostrově sluníčko svítí nejvíce v celém Chorvatsku, ročně zhruba 2818 hodin. Dokonce i zima je na Hvaru velice mírná.

Z mnoha oblíbených míst na chorvatském pobřeží patří Hvar k nejoblíbenějším. Schovaný mezi Bračem a Korčulou má ostrov unikátní klimatické podmínky a má také strategicky výhodnou polohu. Staří Řekové si právě tady zřídili téměř čtyři sta let před začátkem našeho letopočtu obchodní osadu Faros, od jejíhož jména je prý odvozeno to dnešní.

Kamenné poklady v městečku Hvar

Administrativním střediskem ostrova je městečko Hvar v zátoce na jihozápadním pobřeží. Svým šarmem a elegancí vyniká i v konkurenci takových měst jako Dubrovník nebo Korčula, do jejichž dějin se také nejvýrazněji zapsalo benátské období. Z někdejších městských hradeb shlíží na Hvar překrásně rekonstruovaná pevnost Španjola, která bývala součástí obranného systému. Ještě výš a trochu z ruky je Fort Napoleon, postavená za krátkého panování Francouzů v 18. století. Většina kamenných pokladů se nachází na Piazze – největším náměstí v Dalmácii, v sousedství přístavu. K němu přiléhá Arzenál, někdejší vojenská loděnice, nad níž bylo v roce 1612 postaveno první veřejné divadlo v Evropě. Svými rozměry připomíná pokojík pro panenky a dodnes slouží původnímu účelu. Náměstí vévodí katedrála sv. Štěpána s barokní zvonicí a nutno upozornit i na další výjimečné stavby na náměstí. Tou nejhezčí je dozajista benátská lodžie, pozůstatek někdejšího sídla benátským místodržitelů. To bylo zbořeno počátkem 20. století a lodžie dnes tvoří průčelí hotelu Palace.

Stari Grad

Do 13. století byl metropolí ostrova Stari Grad, někdejší Faros. Jeho minulost, z níž část je ve městě k vidění, sahá až do řeckých dob. Odtud jsou například pozůstatky antického chrámu, které archeologové odhalili za gotickým kostelem sv. Ivana. Dominikánský klášter byl zničen v 17. století při tureckém nájezdu a obnoven byl teprve v 19. století. Dnes je v něm muzeum a odborníci se dohadují, zda obraz v klášterním kostele je pravý Tintoretto, či nikoliv. Stari Grad je menší než Hvar, ale ani on nepostrádá šarm zachovalého středověkého městečka. Úzké křivolaké ulice, dobře udržované kamenné domy a úpravná náměstíčka vytvářejí kulisu pro příjemné podvečerní procházky či posezení v některé z mnoha kaváren.

Čistá a průzračná voda

Moře kolem Hvaru je označováno za nejčistší na Jadranu. K tomu je ale třeba podotknout, že totéž říkají o svém moři i v mnoha dalších místech. Právě blízko Hvaru však byl před léty podniknut pokus s metrovou bílou deskou, která zmizela z dohledu, teprve když ji potopili do hloubky padesáti metrů.

Vzhledem k tomu, že Hvar patří k nejoblíbenějším dalmátským letoviskům, lépe než v červenci nebo srpnu je vypravit se tam mimo hlavní sezónu. O prázdninách tam není k hnutí. Většina návštěvníků se soustřeďuje v západní části ostrova, kde jsou podmínky pro rekreaci nejpříznivější, a tak je každé místo vhodné ke koupání plné lidí. Pokud člověk bydlí ve Hvaru nebo ve Starém Gradu a nemá dopravní prostředek, je odkázán spolu se stovkami dalších na blízké městské pláže. Na členitém pobřeží mezi Vrboskou a Jelskou je sice množství malých stinných zátok, ale i ty sotva stačí pojmout letní hosty blízkých apartmánových komplexů.

Jachtaři a potápěči

Nejen běžní suchozemští rekreanti, ale také jachtaři a potápěči si Hvar oblíbili. Ti první proto, že když tu zakotví, mají rozhodně co obdivovat. Podmořské terény kolem ostrova Šolta, sousedícího s Hvarem, považují mnozí potápěči za nejzajímavější v Chorvatsku. Skaliska, jeskyně a bohatá fauna lákají mnohé milovníky podmořského světa. Dnes musejí všichni, kteří se chtějí na Jadranu potápět, dodržovat poměrně přísná pravidla. Jedni to berou jako šikanu, druzí to chápou jako oprávněnou reakci na rostoucí počet tragických nehod. K jejich smutným hrdinům často patří právě čeští potápěči.

Autobusem po ostrově

Do všech míst kam mají rekreanti obvykle namířeno, se lze dopravit místním autobusem. Nejfrekventovanější je spoj mezi Starým Gradem a Hvarem, se zastávkou u přístaviště trajektů. Z obou měst se také dá dojet do Vrbosky a Jelsy.

Ostrovy Pakleni

Je to vyhledávaný cíl výletů z města Hvar. Pokud se sem však chcete vypravit, musíte si najmout lodní taxi. Parkují ve městě u promenády a za cenu od dvaceti do čtyřiceti kun vás odvezou pryč na některou bohem zapomenutou pláž. Ostrůvky si také můžete prohlédnout, když se vyšplháte nahoru na kopec k pevnosti nad městem Hvar. Z jejích ochozů je 22 ostrovů, jejichž název je odvozen od pakliny – smůly z borovic, která se používala při stavbě lodí, krásně vidět. Nejblíže je Jerolim, který se stal rájem nudistů, jedním z největších je Ščedro ležící jižně od Hvaru. Je porostlý borovicemi a byly zde odhaleny ilyrské hroby a části římské vily. Další z ostrovů Palmižana, se svou marinou proslul především mezi jachtaři.

Levandule - olej, pytlíky a metličky

K nejoblíbenějším suvenýrům, které si návštěvníci ostrova pořizují, patří levandule. Ten, kdo ji chce vidět v květu, se musí vydat například po staré silnici z Hvaru do Starého Gradu, do vesnice Brusje, za níž jsou v kamenité stráni voňavá políčka. Sáčky naplněné levandulovým květem (výborné proti molům, metličky sušených stonků s květy, ale také levandulový olej do koupele, to vše v mnoha podobách a baleních lze nakoupit prakticky po celém ostrově.

Aktuální informace najdete na www.hvar.hr

Lavanda - všude na ostrově Hvar (nahrál: Irena)
Lavanda - všude na ostrově Hvar
Hvar-Stari Grad-krásné městečko (nahrál: Irena)
Hvar-Stari Grad-krásné městečko
Hvar-Stari Grad-pohádka (nahrál: Irena)
Hvar-Stari Grad-pohádka
Cestou z Drveniku na Hvar (nahrál: Irena)
Cestou z Drveniku na Hvar
Ostrov Hvar-město Hvar-nádhera (nahrál: Irena)
Ostrov Hvar-město Hvar-nádhera

Poslední editace textu: 19.7.2011 11:59
REKLAMA