A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Chorvatsko - Průvodce

Cestujeme autem Chorvatské dálnice Dopravní předpisy v Chorvatsku Co dělat při dopravní nehodě

Podsekce:

- Cestujeme autem
- Doprava vlakem - Doprava autobusem - Doprava letadlem - Doprava lodí, trajekty Jadrolinija - Půjčení auta

Doklady a informace máte pohromadě, takže už určitě uvažujete kdy a kudy. Když si cestu dobře naplánujete, ušetříte si čas i nervy a zároveň snížíte na minimum riziko, které vás čeká na přeplněných silnicích. Bezesporu je ideální pro cestování červen nebo září – to ale mnohým nevyhovuje hlavně kvůli dětem. Ale i tak můžete zvolit pro přesuny vhodnější dobu než konec týdne, kdy jsou silnici absolutně přeplněné. K tomu vám pomohou plánovače a vyhledávače tras. Pokud do Chorvatska vyrazíte například v polovině týdne, předejdete tak zdlouhavému čekání v kolonách, cesta proběhne určitě klidněji a rychleji a vy budete cestovat podle svých představ.

Cestujeme autem

Velká část turistů míří na chorvatské pláže autem. Před nimi je přinejmenším devítihodinová cesta vedoucí přes Rakousko a Slovinsko, za kterou zaplatí minimálně 2000 korun. Málokdo z řidičů je na tak dlouhou trasu zvyklý. Proto by měl dbát především na to, aby vyjížděl odpočatý a s vozem, o jehož technickém stavu s jistotou ví, že dlouhou trať zvládne bez problémů.

Dálniční známky v Rakousku a Slovinsku

Cesta do Chorvatska vede přes Rakousko. Jednou z prvních věcí, kterou je nutné při přejezdu hranic zařídit, je koupě dálniční známky. Desetidenní stojí 250 korun. Pokud do Rakouska jedete v noci, může se stát, že známku před vjezdem na dálnici neseženete. Proto je lepší ji koupit v Česku, kde ji nabízí cestovní kancelář Autoturist, autoklub ÚAMK nebo čerpací stanice u hranic. Další povinností je mít reflexní vestu. V Rakousku byla od 1. 1. 2008 zrušena povinnost celodenně svítit, v Chorvatsku je svícení povinné jenom v zimních měsících. Rodiny s dětmi musí mít autosedačku, která je v Rakousku a Slovinsku tvrdě vyžadována.

Kromě dálniční známky, jsou placené i další úseky - A 10 dálnice Salzburg - Villach: „Taurská“ s Taurským a Katschberským tunelem 9,50 EUR. - A 11 dálnice Villach - Slovinsko: placený tunel pod Karavankami (Karavankentunnel) - 6,50 EUR. - A 9 dálnice Wels - Graz : placený Bosrucký tunel (Bosrucktunnel) - 4,50 EUR. - A 9 dálnice Graz - Wels: Gleinalmský tunel (Gleinalmtunnel) - 7,50 EUR. (Tyto tunely lze ovšem objet)

Ve Slovinsku jsou zavedeny dálniční známky - vinjete (kromě nákladních automobilů nad 3,5 tuny, tam zůstává v platnosti systém mýtného).

Od 1.7.2009 jsou k zakoupení pro osobní auta týdenní (15 Eur), měsíční (30 Eur) a roční známky (95 Eur).

Pohonné hmoty

Při cestě do Chorvatska nejvíc zaplatíte za benzín. Pokud chcete ušetřit, natankujte v Čechách a potom ve Slovinsku. S výdaji počítejte ještě na slovinských dálnicích, které měří celkem 115 kilometrů. Placení mýtného bylo sice ve Slovinsku zrušeno, ale nahradila ho od 1.července 2008 dálniční známka. Zaplatit ji můžete eury nebo platební kartou. Cena za roční známku pro automobilová vozidla do 3500 kg je 55 EUR, pololetní 35 EUR. Známku si musíte zakoupit, i když projíždíte jenom krátký úsek dálnice např. Šentilj-Maribor, který měří pouhých 16 km (tento úsek se dá ale objet po staré silnici, která není zpoplatněna).

Cestování na jih Chorvatska usnadňuje nedávno zprovozněná nová dálnice A1 ze Záhřebu do Splitu. Za průjezd po celé její délce se platí 157 kun (cca 600Kč). Na kratších úsecích mýto vybírá předem, na delších motorista platí až při sjezdu z dálnice. Platit se dá nejen místní měnou, ale i eury. Obsluha ale většinou vrací pouze místní měnu. V letní sezóně by neměl být problém tankovat na chorvatských čerpacích stanicích od 7:00 do 22:00, v ostatních ročních obdobích bývá otevřeno většinou pouze do 17-20 hodin.

Informace o čerpacích stanicích v Chorvatsku najdete zde http://www.ina.hr/eng/page.asp?p=300

Ceny benzínu:

Ceny benzínu se pohybují kolem 6,5 kun za litr. Vzhledem ke kolísání cen benzínu ale doporučujeme podívat se aktuální ceny: http://www.ina.hr/default.aspx?id=203

Chorvatské dálnice

V posledních letech bylo dokončeno spousta mamutích dálničních projektů, a některé ještě čekají na dokončení v nejbližší budoucnosti.

Dálnice Záhřeb -- Split

Tato silnice byla otevřena v roce 2005 a měří 375,7 km. Nachází se tu nejdelší tunel v Chorvatsku Mala Kapela dlouhý 5780 m a poplatek na této dálnici dělá 157 kun, za osobní auto a za auto s přívěsem nebo mikrobus zaplatíte 245 kun. Tahle silnice je ale velkým hitem posledních sezón, můžete předpokládat, že zvlášť v sobotu v sezóně v dopravní špičce.

Stará trasa po Plitvických jezerech:

*Praha - Znojmo - Vídeň - Graz - Maribor - Záhřeb - Karlovac - Plitvická jezera - Gračac - Knin - Sinj - Split - Omiš - Makarská - Opuzen - Dubrovník*

Pokud volíte tuto trasu, pak by se dalo říct, že jste poněkud tradičnější, chcete si užít krásu Plitvických jezer, a navíc ještě ušetříte za dálnici. Spousta lidí dokonce ignoruje novou možnost přímých dálnic a jede si radši užít tuhle trasu.

Užitečný odkaz, co se týče silnic je zde http://www.hac.hr/modules.php?r=autoceste, tady najdete interaktivní mapu s vyznačenými úseky dálnic.

Podívejte se také na informace pro motoristy.

Dopravní předpisy v Chorvatsku

Na prvním místě je nutné zmínit rozdíl mezi českou a chorvatskou vozovkou. Týká se to tedy konkrétně živičného povrchu, který má jiné složení a jízda po něm může být pro nezkušeného českého řidiče nebezpečná. Například při jízdě v dešti má vozovka stejné vlastnosti jako při jízdě na náledí. Řízení tedy vyžaduje větší soustředění. Možná je to vozovkou, možná je to tím, že jsou řidiči po dlouhé jízdě unavení. Možná také tím, že čeští řidiči v zahraničí se málo bojí postihů, ale pravdou je, že Chorvaté si dost stěžují na to, jak zahraniční a obzvláště čeští řidiči jezdí. Chorvatská dopravní policie se opravdu nestydí kontrolovat vás. Naopak rádi kontrolují i zahraniční řidiče, takže se radši ujistěte, že máte všechny doklady v pořádku a podívejte se na chorvatská silniční pravidla. Každá nehoda na Chorvatském území znamená pro vás nepříjemnost a jednání na Chorvatském přestupkovém soudu.

Pravidla jízdy v obci Přestupek - Minimální pokuta
Překročíte povolenou rychlost o 10 km/h - 300 kun Překročíte povolenou rychlost o 10-30 km/h - 500 kun Překročíte povolenou rychlost o 30-50 km/h - 700 kun Překročíte povolenou rychlost o 50 km/h a více - 2000 kun Dvakrát překročíte rychlost 100 km/h - 3000 kun

Pravidla jízdy mimo obec

Přestupek - Minimální pokuta
Překročíte povolenou rychlost o 10-30 km/h - 300 kun Překročíte povolenou rychlost o 30-50 km/h - 500 kun Překročíte povolenou rychlost o 50 km/h a více - 2000 kun

Ostatní předpisy

- nezapnuté bezpečnostní pásy, pokuta 500 kun, ty jsou povinné i na zadních sedadlech, jsou-li namontované. - telefonování při jízdě, pokuta 500 kun - špatné parkování, pokuta 300 kun a více
- (moto)cyklista do 16-ti let nemá při jízdě přilbu - pokuta 300 kun (kolo), 700 kun (moto)
- dítě do 12-ti let jako spolujezdec na kole nebo motocyklu, pokuta 300 kun - přecházení silnice mimo přechod – pokuta 300 kun
- pokuta za alkohol za volantem je odstupňována podle jeho míry.

Pokuty musíte zaplatit nebo odeslat do osmi dnů. Policie vám může sebrat pas kvůli přestupkovému řízení, do 48 hodin vám ho ale musí vrátit. Pokud spácháte přestupek, za který byste přišli o řidičák, pak vám do průkazu bude zaznamenáno období, v jehož průběhu nesmíte na území Chorvatska řídit motorové vozidlo.

Co dělat při dopravní nehodě

Stane-li se vám na chorvatských cestách dopravní nehoda, zabezpečte místo výstražným trojúhelníkem, okamžitě nehodu nahlaste a vyčkejte do příjezdu policie. Jestliže dojde k poškození vašeho vozidla, musíte od policie obdržet zprávu o nehodě. Jen tak se vyhnete problémům na hranicích. Policie sepíše zprávu, vy jako cizinci máte právo na překlad protokolu do mateřského jazyka a na jednu kopii protokolu. Nikdy nepodepisujte dokumenty, kterým nerozumíte. V případě vážné nehody si žádejte tlumočníka. Při problémech v zahraničí je nanejvýš účelné obrátit se o pomoc na asistenční službu.

Důležitá telefonní čísla v případě dopravní nehody: Záchranná služba: 94
Policie: 92
Hasiči: 93
Havarijní služba: 987
Velvyslanectví ČR v Chorvatsku: 01 617 7246

Lukášek v Drašnici 2010 (nahrál: Augustin Kuneš)
Lukášek v Drašnici 2010
Lukášek v Drašnici 2010 (nahrál: Augustin Kuneš)
Lukášek v Drašnici 2010

Poslední editace textu: 17.1.2012 14:53
Další informace
REKLAMA


Články odjinud

Blesk pro ženy

Radek Banga: Bál jsem se usnout, aby otec mámu nezabil!
Radek Banga: Bál jsem se usnout, aby otec mámu nezabil!